Kultura

Skutki palenia papirusów

Znikająca biblioteka

Numer 12.2019
Ptolemeusz I i jego płonące zbiory (XVI-wieczny drzeworyt Hansa Weiditza do dialogów Petrarki). Ptolemeusz I i jego płonące zbiory (XVI-wieczny drzeworyt Hansa Weiditza do dialogów Petrarki). BEW
O zagładzie Biblioteki Aleksandryjskiej krąży wiele mitów. Czy islamscy zdobywcy zniszczyli dawne pisma, czy też ogień zaprószyli żołnierze Cezara? A może było jeszcze inaczej?
Aleksandria była naukowym i kulturalnym centrum starożytnego świata (ilustracja z XIX w.).EAST NEWS Aleksandria była naukowym i kulturalnym centrum starożytnego świata (ilustracja z XIX w.).

Wiele z tego, co wiemy dziś o czasach starożytnych, nie da się już udokumentować – ta wiedza przepadła. Dotyczy to również Biblioteki Aleksandryjskiej.

Nie zachował się ani jeden skrawek papirusu, jaki z całą pewnością by z niej pochodził, nie znaleziono również ruin budowli, w której musiała się mieścić. Szanse na odkrycie śladów są nikłe.

W 2004 roku archeologom wydawało się już, że odkryli tę legendarną świątynię wiedzy. Okazało się to pomyłką – ruiny odkopanej sali nie należały do biblioteki.

07.06.2019 Numer 12.2019
Reklama