Kultura

Portugalczyk jak nóż bezlitosny

Ferdynand Wspaniały

Numer 19.2019
Ferdynand Magellan, portugalski awanturnik w służbie Hiszpanii. Historycy z obu tych krajów kłócą się o niego po dziś dzień. Ferdynand Magellan, portugalski awanturnik w służbie Hiszpanii. Historycy z obu tych krajów kłócą się o niego po dziś dzień. Dwutygodnik Forum
– Admirale, zawróćmy do Europy! – błagała załoga. – Po moim trupie! – warknął Magellan. Słowa dotrzymał.
Nie zamierzał okrążać świata, lecz dotrzeć do Wysp Korzennych, płynąc na zachód. Zginął na Filipinach w 1521 roku.EAST NEWS Nie zamierzał okrążać świata, lecz dotrzeć do Wysp Korzennych, płynąc na zachód. Zginął na Filipinach w 1521 roku.

W sierpniu 1519 roku pięć statków wypłynęło w dół rzeki Gwadalkiwir łączącej Sewillę z oceanem. Były to stare zdezelowane łajby, które połatano pospiesznie przed rejsem. Z myślą o dalekiej wyprawie załadowano na nie armaty, suchy prowiant oraz ogromne ilości dzwoneczków i innych błyskotek, jakimi planowano przekupywać tubylców. Na czele ekspedycji stał Ferdynand Magellan (1480–1521). Portugalski żeglarz w służbie hiszpańskiej spodziewał się odkryć nową morską drogę do Indii, płynąc cały czas na Zachód.

13.09.2019 Numer 19.2019
Reklama