Kultura

Jazda na ośle(p)

Inwazja AI

Numer 6.2020
Roboty i komputery kręcą filmy, piszą scenariusze, kompletują obsadę. Czy jednak zechcą to wszystko oglądać? Roboty i komputery kręcą filmy, piszą scenariusze, kompletują obsadę. Czy jednak zechcą to wszystko oglądać? Getty Images
Sztuczna inteligencja podbija Hollywood. Ale to nie ona kupuje popcorn...
Praca wytwórni filmowych sama w sobie jest materiałem na spiskowy thriller.Getty Images Praca wytwórni filmowych sama w sobie jest materiałem na spiskowy thriller.

Jeśli przyjąć za punkt odniesienia film „Sunspring”, to sztuczna inteligencja w branży filmowej ma przed sobą jeszcze bardzo długą drogę, zanim stanie się przydatna. Scenariusz tego krótkometrażowego dzieła, otwierającego 48-godzinny konkurs filmowy w Londynie w 2016 roku, został w całości napisany przez AI. Reżyser Oscar Sharp załadował kilkaset utworów science fiction do rekurencyjnej sieci neuronowej LSTM (long short-term memory recurrent neural network), programu należącego do tego samego rodzaju aplikacji, jakie mamy w smartfonach, które przewidują, co wystukamy na klawiaturze, i kazał mu napisać własny tekst.

12.03.2020 Numer 6.2020
Reklama