Kultura

Reset w mózgach

Ludzie są (w większości) dobrzy

Numer 8.2020
Wszystko będzie dobrze – pocieszają się mieszkańcy Pozzuoli w południowych Włoszech. Mimo pandemii nie brakuje budujących przykładów człowieczeństwa. Wszystko będzie dobrze – pocieszają się mieszkańcy Pozzuoli w południowych Włoszech. Mimo pandemii nie brakuje budujących przykładów człowieczeństwa. AFP / EAST NEWS
Rutger Bregman, krytyk kapitalizmu, opublikował niedawno książkę, w której twierdził, że człowiek w swojej istocie jest dobry. Przyszedł czas próby. Czy da się obronić tę tezę?
Co zrobić z pieniędzmi? To już obywatele sami wiedzą najlepiej – przekonuje Rutger Bregman, zwolennik gwarantowanego dochodu podstawowego.Hollandse Hoogte/EAST NEWS Co zrobić z pieniędzmi? To już obywatele sami wiedzą najlepiej – przekonuje Rutger Bregman, zwolennik gwarantowanego dochodu podstawowego.

Jeszcze niedawno mówił pan, że człowiek jest dobry. Czy w dobie koronawirusa nadal pan tak uważa?
Rutger Bregman: Mamy do czynienia z fascynującym testem na poprawność mojej teorii. Ale uważam, że ludzie zachowują się bardzo rozsądnie.

Większość myśli przede wszystkim o swoim najbliższym otoczeniu. Co jest dobrego w szalonym gromadzeniu zapasów?
Oczywiście pojawiają się w internecie wiadomości niepokojące, jak chociażby o uzbrojonych napastnikach w Hongkongu, którzy kradną papier toaletowy z supermarketów.

09.04.2020 Numer 8.2020
Reklama