Kultura

Jedenaste: oddaj książki!

Lochy Warykanu

Numer 26.2020
Heidelberg, biblioteka uniwersytecka. Nie ma tego złego... To, czego w burzliwym XVII wieku nie zabrał papież, zapewne spaliliby 70 lat później Francuzi. Heidelberg, biblioteka uniwersytecka. Nie ma tego złego... To, czego w burzliwym XVII wieku nie zabrał papież, zapewne spaliliby 70 lat później Francuzi. Shutterstock
Pewien historyk odwojował od Watykanu jedną z najważniejszych europejskich bibliotek. 400 lat temu została skradziona z Heidelbergu na zlecenie papieża Grzegorza XV.
Ulrich Fugger (1526−1584). Mól książkowy z dynastii kupieckiej (w Polsce znanej jako Fukierowie). Z jego przebogatych zbiorów zrodziła się Bibliotheca Palatina.Bayerische Landesbibliothek Ulrich Fugger (1526−1584). Mól książkowy z dynastii kupieckiej (w Polsce znanej jako Fukierowie). Z jego przebogatych zbiorów zrodziła się Bibliotheca Palatina.

Wszystko zaczęło się od listu, na który nie przyszła żadna odpowiedź. Watykan rzadko bowiem reaguje na pismo zwykłego śmiertelnika. Nawet gdy nadawcą jest dyrektor biblioteki uniwersyteckiej w Heidelbergu. Dwanaście lat później Veit Probst siedzi w swym gabinecie z rozległym widokiem na heidelberską starówkę i opowiada długą historię. Robi przy tym wrażenie człowieka pogodnego i na luzie. Jako historyk może sobie pozwolić na to, by przedstawić rzecz całą z ironicznym dystansem.

A zatem, również po braku odpowiedzi na ów pierwszy, pokorny list, nie dał za wygraną.

17.12.2020 Numer 26.2020
Reklama