Kultura

Kollywood rządzi

Życie jak w kinie

Numer 13.2021
Kinokracja? Przez kilkadziesiąt lat władzę sprawowali tu na przemian aktorzy i scenarzyści. Na zdjęciu bilbordy w mieście Kaddalur. Kinokracja? Przez kilkadziesiąt lat władzę sprawowali tu na przemian aktorzy i scenarzyści. Na zdjęciu bilbordy w mieście Kaddalur. AFP / EAST NEWS
W indyjskim stanie Tamilnadu aktorzy zajęli poczesne miejsce w polityce, zanim świat usłyszał o ambicjach Ronalda Reagana czy Arnolda Schwarzeneggera.
Każda gwiazda prędzej czy później trafiała do rządu lub parlamentu.Anzenberger/Forum Każda gwiazda prędzej czy później trafiała do rządu lub parlamentu.

O ile w innych krajach aktor, który aktywnie wszedł do polityki i odniósł w niej sukces, należy raczej do rzadkości, o tyle w Tamilnadu to reguła. Miejscowy przemysł filmowy, zwany Kollywood, zrósł się z polityką. Każdy z popularnych aktorów wcześniej czy później zaczyna myśleć o karierze na scenie politycznej. Początkiem „kinokracji” w Tamilnadu stały się dwa nieznaczące na pierwszy rzut oka wydarzenia na początku XX wieku – pisze na rosyjskim portalu Knife.media Ilja Spektor.

17.06.2021 Numer 13.2021
Reklama