Kultura

Malarz symbol

Kreatywny dysydent

Numer 22.2021
Uładzimir Cesler tworzy dzieła ośmieszające reżim w Mińsku. Uładzimir Cesler tworzy dzieła ośmieszające reżim w Mińsku. Ukrinform / EAST NEWS
Designer Uładzimir Cesler w 2020 r. stał się gwiazdą białoruskiej sztuki zaangażowanej. Mistrz plakatu zaczął tworzyć dzieła, które ośmieszają reżim w Mińsku.
Ze zrozumiałych względów wystawy ma na razie tylko poza Białorusią. Jak np. tę w Kijowie we wrześniu ub.r.Ukrinform/EAST NEWS Ze zrozumiałych względów wystawy ma na razie tylko poza Białorusią. Jak np. tę w Kijowie we wrześniu ub.r.

Podczas zeszłorocznych protestów na ulicach białoruskich miast aż roiło się od rozmaitości transparentów i instalacji niesionych przez demonstrantów. Był to pierwszy taki od 26 lat wybuch zbiorowej kreatywności. Wszystkie obelgi, jakie protestujący słyszeli od władz, zamieniano w żarty i symbole. Na marszach często można było zobaczyć pluszowe owce. To reakcja na słowa Alaksandra Łukaszenki, który stwierdził, że demonstranci są owcami kierowanymi przez zagranicznych przywódców, m.in. z Polski.

22.10.2021 Numer 22.2021
Reklama