Kultura

Szamańska choroba

Na Syberii, czyli w Polsce

Numer 02.2022
Czuję się emigrantem. Ale energia Syberii zawsze jest ze mną – deklaruje reżyser. Czuję się emigrantem. Ale energia Syberii zawsze jest ze mną – deklaruje reżyser. Mieczysław Włodarski / Reporter
Syberia to planeta na planecie. Ma swoją grawitację, swoje prawa i swojego prezydenta, który nazywa się Natura. Iwan Wyrypajew chce jej poświęcić film, który będzie kręcić w Polsce.
Samozwańczy szaman Aleksandr Gabyszew swój marsz na Moskwę w celu „wygnania demona z Kremla” przypłacił izolacją w psychuszce.AP/EAST NEWS Samozwańczy szaman Aleksandr Gabyszew swój marsz na Moskwę w celu „wygnania demona z Kremla” przypłacił izolacją w psychuszce.

W opowiadaniu „Syberia. Inne światy”, który wszedł do zbioru tekstów poświęconych temu magicznemu ogromnemu regionowi, opisał pan lata 90. w Irkucku z perspektywy dorastającego chłopaka przechodzącego inicjację: tanie wino, narkotyki, HIV. Niezbyt optymistyczny obraz.
Iwan Wyrypajew: Podstawowe fakty, które legły u podstaw historii mojego bohatera, są wzięte z życia, choć opowiadanie jest jednak fikcją literacką. Moje główne wrażenie wyniesione z Syberii to natura, Bajkał, tajga.

14.01.2022 Numer 02.2022
Reklama