Kultura

Jest robota

Świat dla Ukrainy

Numer 09.2022
Gilmour skrzyknął kolegów. Od lewej: Nitin Sawhney, David Gilmour, Nick Mason i Guy Pratt. Brakuje Rogera Watersa. Gilmour skrzyknął kolegów. Od lewej: Nitin Sawhney, David Gilmour, Nick Mason i Guy Pratt. Brakuje Rogera Watersa. materiały prasowe
Kulisy powstania nowego utworu zespołu Pink Floyd z wykorzystaniem sampli ukraińskiego muzyka, który dziś walczy w okopach przeciwko rosyjskiej inwazji.

Gitarzysta i wokalista zespołu Pink Floyd, David Gilmour, został kilka tygodni temu zapytany, czy widział na Instagramie profil Andrija Chływniuka, frontmana ukraińskiej rockowej grupy BoomBox. W 2015 roku Gilmour grał na żywo razem z BoomBox na londyńskim koncercie charytatywnym dla Białoruskiego Wolnego Teatru. Sięgnął wtedy do repertuaru Pink Floyd oraz zestawu własnych solowych kawałków i wykonał tylko kilka, za to bardzo przejmujących utworów. Dziś wydarzenia przybrały dramatyczny obrót: pod koniec lutego Chływniuk odwołał trasę koncertową BoomBox po Stanach Zjednoczonych, żeby pójść na front i walczyć z rosyjską inwazją.

22.04.2022 Numer 09.2022
Reklama