Kultura

Bez filtra

Psychologia wrażliwców

Numer 09.2022
Maska Fantomasa jest właśnie tym, czego wrażliwcom brakuje. Mocniej odbierają oni bodźce z otoczenia. Maska Fantomasa jest właśnie tym, czego wrażliwcom brakuje. Mocniej odbierają oni bodźce z otoczenia. Backgrid / EAST NEWS
Kanye West i Lorde mówią, że są osobami wysoko wrażliwymi (HSP). Co na temat tego ostatnio coraz bardziej popularnego hasła mówi nauka? – pyta dziennikarz „Guardiana”, który sam nie znosi horrorów.
Nowozelandzka piosenkarka LORDE miała tylko 16 lat, kiedy napisała pierwszy światowy hit. – Jestem HSP, nie nadaję się do życia gwiazdy pop – zwierza się.Rex/EAST NEWS Nowozelandzka piosenkarka LORDE miała tylko 16 lat, kiedy napisała pierwszy światowy hit. – Jestem HSP, nie nadaję się do życia gwiazdy pop – zwierza się.

Czy zorientowali się państwo, że mocno doświadczacie subtelnych wrażeń, których nikt nie potrafi zauważyć? Czy nagłe głośne dźwięki lub zaskakujące sytuacje łatwo wybijają was z równowagi? Czy państwa nastroje łatwo zmieniają się pod wpływem tego, co odczuwają ludzie wokół? Jeśli tak, to możecie być osobami wysoko wrażliwymi (ang. highly sensitive person – HSP), czyli macie profil osobowości, który budzi coraz większe zainteresowanie zarówno naukowców, jak i psychologów amatorów.

W moim przypadku najbardziej rzuca się w oczy to, że jestem wybitnie delikatny – widząc najmniejszy przejaw przemocy lub bólu w telewizji, odruchowo zasłaniam się rękami.

22.04.2022 Numer 09.2022
Reklama