Kultura

Piłat i inni

Skutki pewnej przysięgi

Numer 11.2022
W spektaklu biorą udział wyłącznie mieszkańcy miasteczka. W niektórych momentach na scenie pojawia się nawet kilkaset osób (na zdjęciu inscenizacja z roku 2010). W spektaklu biorą udział wyłącznie mieszkańcy miasteczka. W niektórych momentach na scenie pojawia się nawet kilkaset osób (na zdjęciu inscenizacja z roku 2010). Arno Declair/GNTB
Mieszkańcy bawarskiego Oberammergau na ukrzyżowaniu znają się jak mało kto. Robili to już 42 razy.
Jezus naprawdę wjeżdża na osiołku, w sztuce „grają” też gołębie, konie i wielbłądy.Birgit Gudjonsdottir/GNTB Jezus naprawdę wjeżdża na osiołku, w sztuce „grają” też gołębie, konie i wielbłądy.

Wielki finał konfrontacji Piłata z Jezusem. Przed pretorium, gdzie rzymski namiestnik decyduje o losie więźnia, zebrali się mieszkańcy Jerozolimy, w tym arcykapłani i ich słudzy, którzy domagają się ukrzyżowania. Emocje sięgają zenitu, żołnierze tarczami odpychają wzburzony tłum. Usłyszawszy mrożące krew w żyłach okrzyki „Ukrzyżować go!”, Piłat podchodzi do Jezusa. Ładunek dramatyczny tej sceny jest ogromny. – Dlaczego nie chcesz ze mną mówić? Czy nie wiesz, że mam władzę uwolnić Ciebie i mam władzę Ciebie ukrzyżować?

20.05.2022 Numer 11.2022
Reklama