Kultura

Powrót do przeszłości

Faraonowie przemówili

Numer 14.2022
Czy tak naprawdę wyglądał Kamień z Rosetty? Replika w Figeac, rodzinnym mieście Champolliona. Ta inskrypcja umożliwiła uczonemu odczytanie starożytnego pisma obrazkowego. Czy tak naprawdę wyglądał Kamień z Rosetty? Replika w Figeac, rodzinnym mieście Champolliona. Ta inskrypcja umożliwiła uczonemu odczytanie starożytnego pisma obrazkowego. BEW
Dwieście lat temu Jean-François Champollion zdołał odczytać hieroglify. Wagę tego odkrycia potwierdził sześć lat później, podczas jedynej wyprawy do Egiptu.
Ten wybitny poliglota był osobnikiem politycznie podejrzanym.BEW Ten wybitny poliglota był osobnikiem politycznie podejrzanym.

Wyprawa do Egiptu, rozpoczęta latem 1828 roku, była dla Champolliona podróżą życia. Człowiek, który rozszyfrował hieroglify, czuł się tam jak w raju. Kronikarze zapisali, że gdziekolwiek się pojawił, natychmiast gorączkowo wypytywał wieśniaków: Gdzie są zapisane kamienie?

Na widok tego pomyleńca chłopi uciekali, gdzie pieprz rośnie. Brali młodego naukowca ubranego na orientalną modłę, z zakrzywioną szablą u pasa, za tureckiego żołnierza. Przybysz musiał więc radzić sobie sam. „Zapisane kamienie” były jego obsesją.

30.06.2022 Numer 14.2022
Reklama