Kultura

Lekcja znikania

Czy autobiografia może kłamać?

Numer 21.2022
Im bliżej kresu życia, tym silniejsze poczucie, że kończy się cały świat – zauważa autor „Lessons”. Zapewnia jednak, że nie tęskni za przeszłością. Im bliżej kresu życia, tym silniejsze poczucie, że kończy się cały świat – zauważa autor „Lessons”. Zapewnia jednak, że nie tęskni za przeszłością. Chris McAndrew/The Times/News Licensing / Forum
Jako pisarzowi ta pandemia spadła mi z nieba – wyznaje Ian McEwan.

Właśnie wyzdrowiał pan z covidu. Także Roland, bohater pana najnowszej książki „Lessons” (Lekcje), przeżywa lockdown. Powieść obejmuje wiele dziesięcioleci, a kończy się wydarzeniami, które wciąż są boleśnie aktualne.
Ian McEwan: Tak, moja choroba była naprawdę nieprzyjemna. Kiedy jest się po siedemdziesiątce, układ odpornościowy nie działa już tak, jak trzeba. Natura nie ma już dla kogoś takiego jak ja zastosowania, jego geny zostały przekazane dalej. Jako pisarzowi ta pandemia spadła mi z nieba. Z jednej strony miałem czas na pisanie, nic mnie nie rozpraszało. Z drugiej – zawsze mnie interesowało, jak wydarzenia globalne wpływają na nasze indywidualne życie. Żadne z nich nie miało tak decydującego wpływu na tyle istnień ludzkich, rodzin i przyjaźni, jak koronawirus.

06.10.2022 Numer 21.2022
Reklama