Kultura

Globalizacja mumifikacji

Egipski zakład pogrzebowy

Numer 06.2023
Wierzono, że życie pozagrobowe jest możliwe dzięki dobrze zachowanemu ciału. Wierzono, że życie pozagrobowe jest możliwe dzięki dobrze zachowanemu ciału. Shutterstock
Na nekropoli w egipskiej Sakkarze odkryto pomieszczenie, w którym przygotowywano zmarłych do pogrzebu. To wręcz niesamowite, jak wielkim biznesem był wówczas pochówek.
Podczas bandażowania zużywano nawet do 25 kg płótna (wizualizacja sporządzona przez niemieckich archeologów na podstawie znalezisk w Sakkarze).Nikola Nevenov/Ludwig Maximilian University of Munich/AFP/EAST NEWS Podczas bandażowania zużywano nawet do 25 kg płótna (wizualizacja sporządzona przez niemieckich archeologów na podstawie znalezisk w Sakkarze).

Istnieje takie miejsce na południe od Kairu, w którym jest więcej zmarłych niż żywych. Przez trzy tysiąclecia Sakkara służyła starożytnym Egipcjanom jako nekropola. Ponieważ na tym pustynnym płaskowyżu pochowano tysiące ludzi, zespoły badawcze od dawna dokonują tutaj spektakularnych odkryć. W podziemiach odkryto jednak teraz coś innego niż komory grobowe, sarkofagi i cenne ozdoby – a mianowicie pomieszczenie, w którym około 2600 lat temu przygotowywano ludzi do życia w zaświatach.

Odkrycia dokonał egiptolog Ramadan Husajn z zespołem.

10.03.2023 Numer 06.2023
Reklama