Kultura

Przypadki rozrzutnego zbieracza

Chińczyk i obywatel świata

Numer 09.2023
W ogrodzie w Montemor-o-Novo. Jak długo zostanie w Portugalii? Sam nie wie. Wygnanie uważa za swoje przeznaczenie. W ogrodzie w Montemor-o-Novo. Jak długo zostanie w Portugalii? Sam nie wie. Wygnanie uważa za swoje przeznaczenie. AP / EAST NEWS
Klocki lego, nasiona słonecznika, guziki… W nowej pracowni na portugalskiej prowincji Ai Weiwei opowiada o swojej kolekcjonerskiej pasji.
W londyńskim Muzeum Wzornictwa przedstawia m.in. swoje fotograficzne studia nad perspektywą.Reuters/Forum W londyńskim Muzeum Wzornictwa przedstawia m.in. swoje fotograficzne studia nad perspektywą.

W ciepły wiosenny poranek Ai Weiwei oprowadza mnie po swej nowej ogromnej pracowni, o godzinę jazdy autem z Lizbony. Jak okiem sięgnąć ani jednego domostwa – wokół tylko zielony pejzaż Alentejo, po bezkresnym niebie śmigają jaskółki. Artysta wyjaśnia, że pracownia jest kopią tej z Szanghaju, która tuż po ukończeniu budowy w 2011 r. została zburzona przez władze. Pretekstem było naruszenie planu zagospodarowania przestrzennego, ale prawdziwy powód stanowiła raczej otwarta krytyka reżimu przez artystę.

21.04.2023 Numer 09.2023
Reklama