Kultura

Symfonia genów

Włos ma głos

Numer 10.2023
Beethoven nad potokiem komponuje „Symfonię Pastoralną” (1808). Co najmniej od kilku lat tracił słuch (litografia z I połowy XIX w.). Beethoven nad potokiem komponuje „Symfonię Pastoralną” (1808). Co najmniej od kilku lat tracił słuch (litografia z I połowy XIX w.). BEW
Naukowcy zbadali DNA Beethovena. Poznali prawdopodobne przyczyny śmierci kompozytora – i odkryli osobliwy przypadek oszustwa.
Genetycy potwierdzili, że tzw. Lok Moschelesa to rzeczywiście włosy kompozytora.Ira F. Brilliant Center for Beethoven Studies/San Jose State University/Dwutygodnik Forum Genetycy potwierdzili, że tzw. Lok Moschelesa to rzeczywiście włosy kompozytora.

Leżał tam, prawie całkowicie głuchy, z chorą wątrobą, mając za sobą bolesne i w dużej mierze samotne życie. Dwanaście butelek wina Rüdesheimer przybyło do jego mieszkania w Wiedniu w prezencie od znajomego z Moguncji. Było to znacznie szlachetniejsze wino niż to słodkie, które właśnie spłynęło mu do gardła. – Szkoda, za późno – powiedział ponoć z żalem Ludwig van Beethoven, kiedy jego sekretarz przyniósł mu do łoża śmierci ten szlachetny trunek. Wkrótce potem jeden z największych kompozytorów w historii świata wydał ostatnie tchnienie późnym popołudniem 26 marca 1827 roku.

05.05.2023 Numer 10.2023
Reklama