Kultura

Chcę wiedzieć, z czego składa się rzeczywistość

Bez efektów specjalnych

Numer 15.2023
Akcja najnowszego dzieła pt. „Prześwietlenie” rozgrywa się w Transylwanii. To historia trudnych stosunków we własnym środowisku i fobii do osób z zewnątrz. Mungiu z uwagą obserwuje agresję wobec mniejszości ludzi, którzy sami stanowią mniejszość. Akcja najnowszego dzieła pt. „Prześwietlenie” rozgrywa się w Transylwanii. To historia trudnych stosunków we własnym środowisku i fobii do osób z zewnątrz. Mungiu z uwagą obserwuje agresję wobec mniejszości ludzi, którzy sami stanowią mniejszość. Gutek Film
Rumuński reżyser Cristian Mungiu opowiada o swojej wizji kina jako dziedziny sztuki.
Cristian MungiuAFP/EAST NEWS Cristian Mungiu

Pański film „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni” o podziemiu aborcyjnym w Rumunii pod rządami Nicolae Ceaușescu był przełomem w historii rumuńskiego kina. Skąd wziął się pomysł na ten film?
Cristian Mungiu: Kanwą scenariusza była historia, która wydarzyła się naprawdę. Znałem ją od wczesnej młodości. I przez wszystkie lata starałem się udawać, że to się nigdy nie wydarzyło. To był mój drugi film, postanowiłem sięgnąć po historię bardzo osobistą. Zacząłem o niej rozmawiać z ludźmi, którzy też żyli w tamtych czasach.

14.07.2023 Numer 15.2023
Reklama