Kultura

Murakami? Już za nami!

Nowa fala feminizmu

Numer 16.2023
Banana Yoshimoto (ur. w 1964 r.) debiutancką „Kuchnię” napisała ponad 30 lat temu, pracując jako kelnerka. Dziś żyje, i to nieźle, z własnej twórczości. Banana Yoshimoto (ur. w 1964 r.) debiutancką „Kuchnię” napisała ponad 30 lat temu, pracując jako kelnerka. Dziś żyje, i to nieźle, z własnej twórczości. Getty Images
Mieko Kawakami, Banana Yoshimoto, Rin Usami. Spotkanie z trzema Japonkami, które podbijają świat literatury.
Mieko Kawakami (ur. w 1976 r.) w „Piersiach i jajeczkach” pyta o wartość kobiet w japońskim społeczeństwie.AFP/EAST NEWS Mieko Kawakami (ur. w 1976 r.) w „Piersiach i jajeczkach” pyta o wartość kobiet w japońskim społeczeństwie.

Nocą miasto się zmienia. Ludzie palą na ulicy, piją piwo przed sklepami spożywczymi, głośno rozmawiają. Tutaj, w Shinjuku ni-chōme, modnej dzielnicy w zachodnim Tokio, napisy świecą neonami. W wysokich budynkach miejsca przeznaczone na imprezy ciągną się od piwnicy po dziesiąte piętro, od baru dla lesbijek, przez queerową herbaciarnię, po klub fetyszystyczny. Na niektórych rogach przed barami stoją pojedyncze grupy turystów; do innych miejsc nie mają dostępu.

Sukces wymaga odwagi

A przecież trzy filary Japonii to wciąż dzieci, małżeństwo i praca.

27.07.2023 Numer 16.2023
Reklama