Migracje

Pustynne widma

Do Europy przez Niger

Numer „Świat i ludzie 2017”
Według „Le Point” liczba emigrantów wyruszających do Algierii jest dziesięciokrotnie mniejsza niż tych, którzy próbują przedostać się do pogrążonej w chaosie Libii. Według „Le Point” liczba emigrantów wyruszających do Algierii jest dziesięciokrotnie mniejsza niż tych, którzy próbują przedostać się do pogrążonej w chaosie Libii. Reuters / Forum
Ubogie kobiety z Nigru masowo wyruszają na żebry do Algierii. Nie wszystkim jednak udaje się bezpiecznie przebyć Saharę.
Pożegnanie z ojczyzną: głód i eksplozja demograficzna pogłębiają ubóstwo na wsi. Żebrząc w Algierii, kobieta z Nigru zarobi więcej, niż gdyby pracowała u siebie na roli.Reuters/Forum Pożegnanie z ojczyzną: głód i eksplozja demograficzna pogłębiają ubóstwo na wsi. Żebrząc w Algierii, kobieta z Nigru zarobi więcej, niż gdyby pracowała u siebie na roli.

W Raganie na południu Nigru panuje nieznośny upał. Gruba pościel jest ostatnią rzeczą, jaka mogłaby przydać się mieszkańcom tej afrykańskiej wioski. Mimo to siwobrody Laouali nie zamierza pozbywać się zgniłozielonej kołdry rozerwanej na szwie. Płachta materiału wypchanego wełną jest jedyną pamiątką po córce. – Wiedziałem, że Safaraou dużo ryzykuje, ale cóż można było zrobić. Niech się dzieje wola nieba… – wzdycha zasmucony starzec w rozmowie z dziennikarką francuskiego tygodnika „Le Point”.

29.12.2016 Numer „Świat i ludzie 2017”
Reklama