Migracje

Proste jak drut

Za kratami obozów

Numer 10.2020
Obóz w Gurs w demokratycznej, przedwojennej Francji urządzono dla „wrogich cudzoziemców”. Najpierw trzymano tu hiszpańskich rewolucjonistów, potem stłoczono razem nazistów i żydowskich uchodźców z Niemiec. Obóz w Gurs w demokratycznej, przedwojennej Francji urządzono dla „wrogich cudzoziemców”. Najpierw trzymano tu hiszpańskich rewolucjonistów, potem stłoczono razem nazistów i żydowskich uchodźców z Niemiec. AFP / EAST NEWS
Obozy, w których więzi się ludzi na masową skalę, nie skończyły się wraz z upadkiem nazistów. Dziś są wszędzie, od Chin po Europę i Stany Zjednoczone.
Czy w dzisiej- szych czasach wypada czynić porównania do Auschwitz-Birkenau? Pesymiści twierdzą, że przestróg nigdy dość.EAST NEWS Czy w dzisiej- szych czasach wypada czynić porównania do Auschwitz-Birkenau? Pesymiści twierdzą, że przestróg nigdy dość.

Choć mamy XXI wiek, w Stanach Zjednoczonych działa wielka sieć więzień dla imigrantów, z których niektóre budowane są dla zysku. W zachodnich Chinach funkcjonują obozy „politycznej edukacji” dla setek tysięcy więźniów. W Syrii jest kompleks więzienny, gdzie torturuje się cywilów i przeprowadza masowe egzekucje. W północno-wschodnich Indiach znajduje się więzienie dla trzech tysięcy osób, które od dziesięcioleci mieszkały w tym kraju, ale nie mogą wykazać, że są jego obywatelami. W Mjanmie w wiejskich obozach przymusowo mieszkają tysiące osób.

07.05.2020 Numer 10.2020
Reklama