Migracje

Frontex od tyłu

Frontex pod lupą. Przekręt w Warszawie?

Numer 5.2021
Fabrice Leggeri ma coraz więcej władzy, ale nie robi z niej właściwego użytku. Fabrice Leggeri ma coraz więcej władzy, ale nie robi z niej właściwego użytku. Reuters / Forum
Unijna agencja ochrony granic ma kontrolować migrację do Europy, a jest źródłem kolejnych afer. Zarzuty poważnie obciążają jej szefa, Fabrice’a Leggeriego.
Siedzibę w Warszawie niedawno odwiedzili śledczy.Jakub Kamiński/EAST NEWS Siedzibę w Warszawie niedawno odwiedzili śledczy.

Agencja chce w najbliższych latach wysłać na granice zewnętrzne Unii Europejskiej nawet 10 tys. funkcjonariuszy. Obiecano im nowiutkie wyposażenie i sowite unijne pensje. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen osobiście poparła pomysł „stałej rezerwy”. Na rękawie nowego ciemnoniebieskiego munduru błyszczą gwiazdy unijnej flagi. Jednak w krajach, gdzie są prowadzone operacje – w Grecji, Chorwacji czy Albanii – funkcjonariusze nie widzą żadnego blasku. Mają za mało samochodów służbowych, muszą wynajmować drogie SUV-y i niekiedy sami płacić za benzynę.

25.02.2021 Numer 5.2021
Reklama