Migracje

Mała Polska pod Kilimandżaro

Śladem armii Andersa

Numer 18.2021
Tengeru było największym spośród 22 polskich osiedli w Afryce. Liczyło ponad pięć tysięcy mieszkańców. Tengeru było największym spośród 22 polskich osiedli w Afryce. Liczyło ponad pięć tysięcy mieszkańców. Paweł Moskalewicz / Dwutygodnik Forum
Podczas II wojny światowej w Afryce Wschodniej znalazło się kilkanaście tysięcy polskich uchodźców. Zamieszkali w obozach, z których największy mieścił się w Tengeru w Tanzanii.
Uczennice polskiej szkoły zawodowej (lata 40. XX w.).kolekcja Teresy i Andrzeja Zapaśników/Ośrodek Karta w Warszawie Uczennice polskiej szkoły zawodowej (lata 40. XX w.).

Czy wiesz, że w Aruszy jest polski cmentarz? – zagadnął nasz afrykański cicerone, Jens. Wiedziałem, bo czytałem o nim, szykując się do podróży, ale teraz naprawdę się ucieszyłem, gdy Jens zaproponował: Mój kierowca może was tam zawieźć w drodze na lotnisko.

I tak trafiliśmy do Tengeru, niewielkiej miejscowości pod Aruszą. Polski cmentarz nie jest tu bardzo znaną atrakcją, ale dopytując tubylców, trafiliśmy na wyboisty trakt, który wiódł wśród gigantycznych bananowców. Nagle po lewej stronie zobaczyliśmy kościół i ogrodzone płotem rzędy drewnianych baraków.

26.08.2021 Numer 18.2021
Reklama