Migracje

Wyspy w chmurze

Ewakuacja z raju

Numer 15.2023
Funafuti, największa część atolu, gdzie leży stolica Tuvalu znajduje się już prawie w połowie pod wodą. Funafuti, największa część atolu, gdzie leży stolica Tuvalu znajduje się już prawie w połowie pod wodą. AP / East News
Tuvalu, wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym, należy do państw najbardziej zagrożonych przez zmiany klimatu. Jego władze starają się uratować i odzyskać jak najwięcej lądu, ale postanowiły też stworzyć cyfrową kopię archipelagu – na wypadek, gdyby oryginał zniknął pod wodą.
Shutterstock

Gdy Lily Teafa dorastała na Tuvalu, jej wujowie codziennie wypływali na połów. Zwykle przywozili pokaźną zdobycz, którą dzielili się z sąsiadami. Dziś na ogół wracają tylko ze słowami skargi: „sei poa” (kiepski połów). Dwudziestoośmiolatka pracująca w organizacji zajmującej się przeciwdziałaniem skutkom zmian klimatycznych (np. przywracaniem raf koralowych na atolach), mówi, że znaki pogarszającej się sytuacji widać w jej ojczyźnie na każdym kroku. – Ilekroć wybieramy się na piknik, zwłaszcza na północnym lub południowym krańcu naszej pięknej wyspy, zauważamy, że morze zabrało kolejny kawałek lądu – opowiada.

14.07.2023 Numer 15.2023
Reklama