Podróże

Jak zrobić Elona w balona

Wysokie loty bez CO2

Numer 02.2022
Pasażerowie firmy SpaceX Elona Muska muszą płacić po 55 mln dolarów od łebka. Francuskie Zephalto obiecuje loty za 200 tys. euro. Trzy prototypy, takie jak ten (Céleste), już się wzniosły, ale prawdziwy „kosmiczny” balon będzie mieć 150 metrów wysokości. Pasażerowie firmy SpaceX Elona Muska muszą płacić po 55 mln dolarów od łebka. Francuskie Zephalto obiecuje loty za 200 tys. euro. Trzy prototypy, takie jak ten (Céleste), już się wzniosły, ale prawdziwy „kosmiczny” balon będzie mieć 150 metrów wysokości. Zaphalto / •
Turystyka orbitalna staje się modna wśród krezusów. Jest tylko jeden szkopuł: każdy start rakiety oznacza emisję ogromnej ilości dwutlenku węgla.

Najbogatsze 10 proc. mieszkańców naszego globu już teraz przyczynia się do 50 proc. emisji dwutlenku węgla. Jeżeli właściciele prywatnych samolotów i ryczących wyścigówek zaczną także korzystać z rakiet, te wskaźniki znacznie się pogorszą. Francuski ekonomista Lucas Chancel oblicza potencjalny ślad węglowy kosmicznego turysty na 429 ton dwutlenku węgla. Przeciętny Francuz wytwarza taką ilość w ciągu czterdziestu lat życia!

Amicie Monclar, szefowa francuskiego start-upu Zephalto, ma pomysł na to, jak pożenić lukratywną podniebną turystykę z dbałością o środowisko.

14.01.2022 Numer 02.2022
Reklama