Podróże

Strażnicy Szybenika

Prawdziwa Chorwacja

Numer 13.2022
Większość zabytkowej zabudowy znajduje się tu w samym centrum. Blisko nabrzeża, z kopułą – katedra św. Jakuba. Za jej wieżą widać fragment ratusza z portykiem. Większość zabytkowej zabudowy znajduje się tu w samym centrum. Blisko nabrzeża, z kopułą – katedra św. Jakuba. Za jej wieżą widać fragment ratusza z portykiem. Shutterstock
Otoczone czterema twierdzami miasto nad Adriatykiem zachwyca zabytkami i niezwykłą atmosferą. Czasami też zdarzają się tu cuda.
Shutterstock

Szybenik (Šibenik) jest położony między Zadarem a Splitem, w zatoce przy ujściu rzeki Krka do Adriatyku. Miasto ma wszelkie walory turystycznej mekki, a jednak wciąż nie jest tu tłoczno i ma się wrażenie, jakby czas się zatrzymał. Tu można posmakować prawdziwej Chorwacji. Życie toczy się niespiesznie, a nadmorskie restauracje serwują przepyszne dania z ryb i owoców morza, choć mięsożercy też znajdą tutaj coś dla siebie.

Wielu Polaków rusza w podróż do Chorwacji samochodem, ale trwający niespełna dwie godziny lot staje się coraz bardziej kuszącą alternatywą, zwłaszcza że wynajem auta na miejscu nie jest drogi.

14.06.2022 Numer 13.2022
Reklama