Rosja

Imperium nieufności

Trudne relacje Polski z Rosją

Numer 07.2016
Operacja Ostra Brama. W lipcu 1944 r. oddziały Armii Krajowej i Armii Czerwonej wspólnie wyzwalały Wilno. Oficerow-Bielski twierdzi, że AK przez większość wojny „nie prowadziło żadnej realnej walki z Niemcami”. Operacja Ostra Brama. W lipcu 1944 r. oddziały Armii Krajowej i Armii Czerwonej wspólnie wyzwalały Wilno. Oficerow-Bielski twierdzi, że AK przez większość wojny „nie prowadziło żadnej realnej walki z Niemcami”. Laski Diffusion / EAST NEWS
Czy Polska i Rosja są skazane na wieczny spór? Dmitrij Oficerow-Bielski, rosyjski politolog, radzi szukać odpowiedzi w Waszyngtonie.
Generał Iwan Czerniachowski, dowódca 3 Frontu Białoruskiego w 1945 r., stracił swój pomnik w Pieniężnie. Polacy oskarżają go o eksterminację akowców. Rosjanie uważają, że za obławę augustowską odpowiadały służby specjalne. Przyjeżdżają zza pobliskiej granicy, by oddawać mu cześć (tak jak na zdjęciu).Łukasz Dejnarowicz/Forum Generał Iwan Czerniachowski, dowódca 3 Frontu Białoruskiego w 1945 r., stracił swój pomnik w Pieniężnie. Polacy oskarżają go o eksterminację akowców. Rosjanie uważają, że za obławę augustowską odpowiadały służby specjalne. Przyjeżdżają zza pobliskiej granicy, by oddawać mu cześć (tak jak na zdjęciu).

Niedawno mieliśmy ostrą konfrontację wokół umowy o ruchu ciężarówek. Po długich negocjacjach udało się dojść do zgody. Trudniej było o porozumienie w sprawie demontażu pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w polskim Pieniężnie.
Dmitrij Oficerow-Bielski: Generał Czerniachowski był niesamowitą postacią. Dowodził 3 Frontem Białoruskim, a nie miał wtedy nawet 40 lat. W Polsce zarzucają mu, że na jego rozkaz rozbrajano i aresztowano żołnierzy Armii Krajowej.

01.04.2016 Numer 07.2016
Reklama