Rosja

Polityczne porno

Skandalista z Rosji

Numer 6.2020
Prawo jak drut kolczasty trzyma ludzi w zamknięciu – tłumaczył akcjonista w Petersburgu w 2013 roku. Prawo jak drut kolczasty trzyma ludzi w zamknięciu – tłumaczył akcjonista w Petersburgu w 2013 roku. Russian Look / Forum
Najpierw ośmieszał reżim Putina, a teraz we Francji – gdzie uzyskał azyl – atakuje zakłamanie elit i wspiera protesty społeczne. Właśnie znów trafił do aresztu.
W Rosji był częstym bywalcem sądów (na zdjęciu – rozprawa w Moskwie w 2016 roku). Ostatnio ruszył na tournée do Francji...TASS/Forum W Rosji był częstym bywalcem sądów (na zdjęciu – rozprawa w Moskwie w 2016 roku). Ostatnio ruszył na tournée do Francji...

Skupione, smutne oczy i zaszyte nicią usta – artystyczna akcja „Szew” Piotra Pawlenskiego w 2012 roku przyciągnęła uwagę jako niespotykana wcześniej forma protestu przeciw cenzurze w Rosji. Potem były równie wstrząsające akty składania własnego ciała na ołtarzu sztuki i prawdy: ucięty płatek ucha, przybicie moszny do bruku na placu Czerwonym, podpalenie drzwi wejściowych do siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) na Łubiance w Moskwie.

Po ucieczce z Rosji i uzyskaniu azylu we Francji akcjonista wciąż wstrząsał opinią publiczną, co nie zawsze podobało się władzom.

12.03.2020 Numer 6.2020
Reklama