Rosja

Jeszcze żyjemy

LGBT w Rosji

Numer 9.2021
Tych ludzi chciano zniszczyć. Na szczęście ktoś stanął zabójcom na drodze. Tych ludzi chciano zniszczyć. Na szczęście ktoś stanął zabójcom na drodze. AFP / EAST NEWS
Uciekają jak stali, bez niczego, zakrwawieni i pobici, niektórych na ulicę wypędza rodzina. Łączy ich orientacja seksualna − i jedyny w Rosji „transdom”.
Moskwa jest o wiele bardziej otwarta i tolerancyjna niż inne rosyjskie miasta. Na zdjęciu: demonstracja w 2014 r.Reuters/Forum Moskwa jest o wiele bardziej otwarta i tolerancyjna niż inne rosyjskie miasta. Na zdjęciu: demonstracja w 2014 r.

Niepozorny budynek na obrzeżach Moskwy od czterech lat jest dla wielu osób ostatnią nadzieją. Shelter to projekt moskiewskiego ośrodka dla osób LGBT+. Początkowo był schroniskiem dla gejów z Kaukazu Północnego. Obecnie to jedyne w Rosji przytulisko, gdzie osoby homo- i transseksualne mogą znaleźć tymczasowy dach nad głową, pomoc psychologa i prawnika. O ośrodku i jego podopiecznych pisze w reportażu na łamach „Nowej Gaziety” Tatiana Bricka.

Trans bez szans

– Nasz ośrodek otworzyliśmy w 2017 r.

22.04.2021 Numer 9.2021
Reklama