Rosja

Filozofia Kremla

Co kryje się w głowie Putina?

Numer 09.2022
Putin uwierzył we własną ideologię – uważa francuski filozof Michel Eltchaninoff, który od dawna obserwuje kształtowanie się myślenia prezydenta Rosji. Putin uwierzył we własną ideologię – uważa francuski filozof Michel Eltchaninoff, który od dawna obserwuje kształtowanie się myślenia prezydenta Rosji. Getty Images
Michel Eltchaninoff studiował filozofów, którzy wpływają na sposób myślenia Władimira Putina. To faszyści, caryści, metafizycy. Jego prognoza dotycząca obecnego konfliktu jest ponura.
Iwan Iljin uważał, że Rosja postsowiecka nie powinna poddawać się dyktatowi Zachodu.Shutterstock Iwan Iljin uważał, że Rosja postsowiecka nie powinna poddawać się dyktatowi Zachodu.

Pisze pan w swojej książce, że na początku ataku na Krym w 2014 r. Władimir Putin zalecił rozesłanie pism filozoficznych do funkcjonariuszy, gubernatorów i działaczy partyjnych. O jakie dzieła wtedy chodziło?
Michel Eltchaninoff: „Nasze zadania” Iwana Iljina, „Filozofię nierówności” Nikołaja Bierdiajewa i „Uzasadnienie dobra” Władimira Sołowjowa. Dzieła rosyjskich myślicieli XIX i XX w.

Kim są ci autorzy i dlaczego są ważni dla Putina?

22.04.2022 Numer 09.2022
Reklama