Rosja

Żądza krwi

Gotowi do przemocy. Jak wytresować zabójców

Numer 10.2022
Thomas Elbert (ur. w 1950 r.), niemiecki psycholog kliniczny i neuropsycholog. Pracuje na uniwersytecie w Konstancji. Specjalista w zakresie traum, prowadzi badania w byłych strefach konfliktów zbrojnych (Afganistan, Kongo, Rwanda, Somalia, Sri Lanka, Uganda). Thomas Elbert (ur. w 1950 r.), niemiecki psycholog kliniczny i neuropsycholog. Pracuje na uniwersytecie w Konstancji. Specjalista w zakresie traum, prowadzi badania w byłych strefach konfliktów zbrojnych (Afganistan, Kongo, Rwanda, Somalia, Sri Lanka, Uganda). Laif / Forum
Co nas popycha do okrutnych czynów? Neuropsycholog Thomas Elbert od lat bada ludzką gotowość do przemocy.
Takich masakr jak W Buczy raczej nie dokonują młodzi żołnierze. Musieli to być doświadczeni zabijacy, którzy nie mają żadnych zahamowań.Abaca/Forum Takich masakr jak W Buczy raczej nie dokonują młodzi żołnierze. Musieli to być doświadczeni zabijacy, którzy nie mają żadnych zahamowań.

Świat bezradnie patrzy na to, co wydarzyło się w Buczy. Pan również?
Thomas Elbert: Wojny są zawsze koszmarne i brudne. Naiwnością byłoby sądzić, że w Europie mogłoby być inaczej.

Jednak wielu tych mężczyzn, którzy mordują na wojnie, dopiero co przytulało swoje dzieci, głaskało koty. Wiedzą, czym jest moralność. Dlaczego ten cywilizacyjny lakier tak szybko się rozpuszcza?
Moralność i wychowanie mają duży wpływ na zachowanie.

06.05.2022 Numer 10.2022
Reklama