Rosja

Cicha większość

Inwazja Rosji na Ukrainę

Numer 11.2022
Jedno zło? Tak lewicowi studenci z Kalkuty wyrazili swój sprzeciw wobec agresji na Ukrainę (3 marca br.). Jedno zło? Tak lewicowi studenci z Kalkuty wyrazili swój sprzeciw wobec agresji na Ukrainę (3 marca br.). AFP / EAST NEWS
Wojna w Ukrainie zdawała się jednoczyć świat przeciw Rosji. Jednak wiele państw milczy w tej kwestii albo popiera Moskwę. A mieszka tam w sumie, bagatela, cztery miliardy ludzi.
Wrogiem numer 1 jest tu Francja. Mieszkańcy Burkina Faso popierają rosyjską ekspansję w Afryce (manifestacja w Wagadugu, 19 lutego br.).AFP/EAST NEWS Wrogiem numer 1 jest tu Francja. Mieszkańcy Burkina Faso popierają rosyjską ekspansję w Afryce (manifestacja w Wagadugu, 19 lutego br.).

Dwa razy Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wypowiadało się na temat wojny w Ukrainie: 22 i 24 marca. Dwa razy wyraźna większość opowiedziała się przeciwko Władimirowi Putinowi i za każdym razem tylko Białoruś, Erytrea, Korea Północna i Syria głosowały za stanowiskiem Rosji. 35 państw wstrzymało się od głosu przy pierwszym, 38 – przy drugim głosowaniu. Mieszka w nich cztery miliardy ludzi. A jeśli doliczyć kraje, które nie zdecydowały się wprowadzić wszystkich sankcji, których żąda Zachód, ma się do czynienia z „przytłaczającą większością ludności świata” – przypomina indyjski eseista Pankaj Mishra.

20.05.2022 Numer 11.2022
Reklama