Rosja

Putin podbija stawkę

Wojna dosięgła Rosjan

Numer 21.2022
Dwie decyzje prezydenta – o aneksjach i mobilizacji – wzmogły falę ucieczek z Rosji. Dwie decyzje prezydenta – o aneksjach i mobilizacji – wzmogły falę ucieczek z Rosji. Cagle Cartoons
Setki tysięcy mężczyzn w całej Rosji zadaje sobie pytanie, czy muszą iść na wojnę.
Im bardziej osaczony, tym groźniejszy.Cagle Cartoons Im bardziej osaczony, tym groźniejszy.

Decyzja o mobilizacji własnego narodu przyszła Władimirowi Putinowi najwyraźniej z trudem. Tę wojnę zaczął bowiem od pewnej obietnicy. Dał ją 8 marca, gdy inwazja na sąsiedni kraj trwała dopiero od dwóch tygodni, w tradycyjnym przemówieniu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Mówił o „pozytywnych uczuciach” i „cieple serca” oraz o tym, jak ważna była miłość kobiet dla mężczyzn broniących Rosji podczas II wojny światowej.

Tym razem jednak – powiedział Putin ze wzrokiem utkwionym w kamerę – walczą „wyłącznie profesjonalni wojskowi”. Zdecydowanie wykluczył udział osób odbywających służbę wojskową lub specjalnie powoływanych rezerwistów. Już wówczas nie całkiem odpowiadało to prawdzie, bo na pole walki wysyłano także rekrutów. Działo się tak jednak najwyraźniej bez wiedzy Putina, a te przypadki oficjalnie potępiono.

06.10.2022 Numer 21.2022
Reklama