Rosja

Miłość w czasach konserwatywnej zarazy

LGBT w ZSRR

Numer 24.2022
Skandalistki. Jelena Malisowa (z lewej) i Katerina Silwanowa ze swoją debiutancką powieścią. Skandalistki. Jelena Malisowa (z lewej) i Katerina Silwanowa ze swoją debiutancką powieścią. Twitter
Książka dwóch młodych pisarek „Lato w chuście pionierskiej” o miłości pioniera i drużynowego podczas letniego obozu rozeszła się w Rosji na pniu. Czy trafi na indeks ksiąg zakazanych?

Jesteście na tyle młode, że nie możecie znać z własnego doświadczenia obozów pionierskich. Dlaczego umieściłyście akcję powieści w nieznanych dekoracjach?
Jelena Malisowa: Od zawsze interesuję się historią. Ponadto byłam wychowywana na radzieckich wzorcach. Rosłam w otoczeniu artefaktów z czasów ZSRR. Dla mnie to nie jest terra incognita. Poza tym od momentu rozpadu ZSRR nie minęło tak wiele czasu. Przemiany trwają długo, a jedno pokolenie to za mało. W pewnym sensie ZSRR nadal żyje w nas. W internecie można znaleźć mnóstwo materiałów o tej epoce.

Katerina Silwanowa: Najszczęśliwsze dni mojego dzieciństwa upłynęły w starym, nieczynnym obozie pionierskim. Nie byłam pionierką, ale wyobrażałam sobie ten obóz tętniący życiem i marzyłam, żeby przeżyć takie lato.

18.11.2022 Numer 24.2022
Reklama