Rosja

Niepotrzebne morze krwi

Dokąd, Rosjo? Gdy skończy się wojna…

Numer 01.2023
„Na zawsze razem!”. Władimir Putin ogłasza aneksję obwodów chersońskiego, donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego (22 września 2022 r.). „Na zawsze razem!”. Władimir Putin ogłasza aneksję obwodów chersońskiego, donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego (22 września 2022 r.). AFP / EAST NEWS
Czy państwo, które wywołało wojnę w Ukrainie, podzieli los radzieckiego imperium po afgańskiej awanturze? Skutki inwazji będą dotkliwe i długotrwałe – przewiduje historyk i kulturolog Aleksandr Etkind.
Kolonia karna w Nerczyńsku w Kraju Zabajkalskim. Dlaczego w Rosji jest taka dysproporcja między państwem a społeczeństwem obywatelskim? Dlaczego Zachód przymykał na to oko?Forum Kolonia karna w Nerczyńsku w Kraju Zabajkalskim. Dlaczego w Rosji jest taka dysproporcja między państwem a społeczeństwem obywatelskim? Dlaczego Zachód przymykał na to oko?

Czy możemy już dziś pokusić się o prognozę, co będzie z Rosją, gdy wojna w Ukrainie się skończy?
Aleksandr Etkind: Sądzę, że dojdzie do rozpadu Federacji Rosyjskiej. Choć większość moich kolegów nie zgadza się z tą tezą, nadal powtarzam, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Trudno mi w tej chwili określić, kiedy to nastąpi, czy jutro czy za kilka lat, ale to na pewno zmieni całą polityczną mapę świata. Powstanie kilka, może nawet kilkanaście nowych państw, według podobnego schematu, jaki obserwowaliśmy w momencie rozpadu Związku Radzieckiego.

30.12.2022 Numer 01.2023
Reklama