Rosja

Nowa świecka religia

Cerkiew z carem. Nowa świecka religia

Numer 01.2023
Michaił Wasiljew, kapelan wojsk rakietowych, zginął w anektowanej części obwodu chersońskiego. Pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. Mszę żałobną celebrowano w świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Michaił Wasiljew, kapelan wojsk rakietowych, zginął w anektowanej części obwodu chersońskiego. Pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. Mszę żałobną celebrowano w świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. AFP / EAST NEWS
Jak Rosyjska Cerkiew Prawosławna popiera Putina i usprawiedliwia wojnę.
Obok cara zawsze siedział patriarcha. A obok Putina stanął patriarcha Cyryl.AP/EAST NEWS Obok cara zawsze siedział patriarcha. A obok Putina stanął patriarcha Cyryl.

Hierarchowie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RCP) od samego początku popierają agresję na Ukrainę – nie tylko błogosławiąc żołnierzy, idących zabijać, lecz także usprawiedliwiając zbrodnie. Duchowni posługują się w kazaniach sloganami oficjalnej propagandy o obowiązku walki z „satanizacją Ukrainy” i wzywają do „umierania za wiarę i ojczyznę”. Pod koniec listopada mieszkańcy wioski Aromaszewo w obwodzie tiumeńskim zostali zaproszeni do cerkwi na specjalne niedzielne nabożeństwa, podczas których mają się odbywać modlitwy za głównodowodzącego Władimira Putina oraz pozostałych dowódców i tych, którzy walczą za ojczyznę.

30.12.2022 Numer 01.2023
Reklama