Rosja

Rosyjski „Charlie Hebdo”

Stupin kontra Putin

Numer 01.2023
„Rysować zacząłem jeszcze w Rosji. Zwolniłem się z banku, nie miałem innej pracy i na poważnie zająłem się karykaturami.” „Rysować zacząłem jeszcze w Rosji. Zwolniłem się z banku, nie miałem innej pracy i na poważnie zająłem się karykaturami.” Alosha Stupin / •
Były prawnik Igor Ponoczewny tworzy szydercze karykatury rosyjskich polityków. Od 2015 roku mieszka w Kalifornii. Wykonane dziecięcą kreską rysunki podpisuje jako Alosza Stupin.
„Kiedy w 2015 r. wyemigrowałem z Rosji, nadal rysowałem pod pseudonimem. Choć wiele osób wiedziało, że Stupinem jestem ja.”Alosha Stupin/• „Kiedy w 2015 r. wyemigrowałem z Rosji, nadal rysowałem pod pseudonimem. Choć wiele osób wiedziało, że Stupinem jestem ja.”

Niektóre pańskie prace okazują się spełnionymi proroctwami. Tak było z rysunkiem o wyzwoleniu Chersonia. Skąd ta pasja do rysowania? Pracował pan jako prawnik.
Igor Ponoczewny: Tak, pracowałem w banku w Petersburgu. Jednak od dziecka rysowałem, to była moja pasja. W roku 2014 byłem do głębi wstrząśnięty tym, że znaczna część społeczeństwa poparła aneksję Krymu. Dla mnie jako prawnika to był szok – jawne pogwałcenie prawa międzynarodowego. Nie trzeba być geniuszem, żeby przewidzieć, że to prędzej czy później przyniesie opłakane skutki dla Rosji.

30.12.2022 Numer 01.2023
Reklama