Rosja

Innej ojczyzny nie mam

Zaczęło się na Krymie

Numer 06.2023
Flaga Tatarów Krymskich nad cmentarzem w Sireniu upamiętnia masowe deportacje w 1944 roku. Flaga Tatarów Krymskich nad cmentarzem w Sireniu upamiętnia masowe deportacje w 1944 roku. Reuters / Forum
Od czasu aneksji Krymu w 2014 roku rosyjskie władze rozprawiają się z Tatarami „za nielojalność”.
Achtem Czijgoz, wiceprzewodniczący Medżlisu, za organizowanie protestów został skazany na osiem lat kolonii karnej.Forum Achtem Czijgoz, wiceprzewodniczący Medżlisu, za organizowanie protestów został skazany na osiem lat kolonii karnej.

Jednych zatrzymują pod zarzutem „ekstremizmu”, innych zmuszają do opuszczenia Krymu. Od czasu agresji na Ukrainę sytuacja Tatarów stała się jeszcze bardziej skomplikowana. Miejscowi obrońcy praw człowieka porównują jesienną mobilizację na półwyspie do ludobójstwa całego narodu. Jak dziewięć lat okupacji zmieniło życie setek Tatarów krymskich i jak Rosja wysyła ich na wojnę z państwem, które oni uważają za swoje – pisze portal Meduza.io.

Opór i rozłam

26 lutego 2014 roku, tuż przed aneksją, pod gmachem krymskiego parlamentu w Symferopolu spotkały się dwie grupy – zwolennicy prorosyjskiej partii pod przewodem Siergieja Aksionowa, którzy żądali referendum o statusie półwyspu, i Tatarzy, przeciwni wyjściu Republiki Krym ze składu Ukrainy.

10.03.2023 Numer 06.2023
Reklama