Rosja

Mówimy „Putin” myślimy „Stalin”

Ile ZSRR w Rosji

Numer 07.2023
Pamięć to konstrukt polityczny. Zależy od tego, co nas otacza. To szkolne programy, propaganda w mediach, a także… turystyczne pamiątki. Pamięć to konstrukt polityczny. Zależy od tego, co nas otacza. To szkolne programy, propaganda w mediach, a także… turystyczne pamiątki. AFP / East News
5 marca minęła 70 rocznica śmierci Józefa Stalina. Jak jego kult ukształtował współczesną Rosję, wyjaśnia włoski sowietolog Andrea Graziosi.
Rozpad ZSRR wielu Rosjan przyjęło z ulgą. Jednak nadal hucznie obchodzono rocznicę rewolucji październikowej i Święto Pracy.AFP/East News Rozpad ZSRR wielu Rosjan przyjęło z ulgą. Jednak nadal hucznie obchodzono rocznicę rewolucji październikowej i Święto Pracy.

Na początku lutego br. w Wołgogradzie odsłonięto popiersie Stalina, a miasto przemianowano na jeden dzień na Stalingrad z okazji rocznicy zakończenia bitwy. Czy wojna w Ukrainie przywróciła wzorce z tamtej epoki?
Andrea Graziosi: Wojna dała nowy impuls, chociaż trudno jednoznacznie ocenić, jak Władimir Putin odnosi się do Stalina. Wiemy, że wśród jego bohaterów są Anton Denikin, dowódca białych podczas wojny domowej, i pisarz Aleksandr Sołżenicyn. Czyli ludzie, którzy mają niewiele wspólnego z kultem Stalina.

24.03.2023 Numer 07.2023
Reklama