Rosja

Bakcyl zimnej wojny

Bakterie walczące

Numer 09.2023
Tajne Miasteczko-19 w Swierdłowsku (dziś Jekaterynburg). W roku 1979 z bazy „uciekły” bakterie wąglika. Tajne Miasteczko-19 w Swierdłowsku (dziś Jekaterynburg). W roku 1979 z bazy „uciekły” bakterie wąglika. MOSCOOP / East News
Historia dostarcza wielu dowodów na to, że w ZSRR produkowano broń biologiczną. Czy Rosja kontynuuje tę zakazaną praktykę?
Dawny poligon Aralsk-7, obecnie w Uzbekistanie. Skażone wraki miejscowi rozkradają na złom.Gamma-Rapho/Getty Images Dawny poligon Aralsk-7, obecnie w Uzbekistanie. Skażone wraki miejscowi rozkradają na złom.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price w połowie marca br. wyraził zaniepokojenie z powodu możliwości prowadzenia przez Rosję badań nad bronią bakteriologiczną. Jednocześnie rosyjska propaganda rozpowszechnia fejki o pracujących na rzecz USA biolaboratoriach w Ukrainie. – Rosja ma długie tradycje w oskarżaniu innych o to, czym sama się zajmuje – podkreślił Price. Nie wiadomo, na ile podejrzenia Amerykanów są uzasadnione, ale możemy się wkrótce przekonać, jako że przy tej produkcji nigdy nie obchodziło się bez awarii i różnych nieprzewidzianych sytuacji – pisze Siergiej Taszewski na stronie Radia Swoboda.

21.04.2023 Numer 09.2023
Reklama