Rosja

Rosja w transie

Imperium zmienia płeć

Numer 11.2023
Jana Kiriej-Sitnikowa, aktywistka na rzecz praw osób LGBT w Europie Środkowej i Wschodniej, interesuje się kwestią transpłciowości w polityce zdrowotnej. Mieszka w Szwecji. Jana Kiriej-Sitnikowa, aktywistka na rzecz praw osób LGBT w Europie Środkowej i Wschodniej, interesuje się kwestią transpłciowości w polityce zdrowotnej. Mieszka w Szwecji. Shutterstock
Gdzie znikła Anna? Kogo zarąbała Dusia? Kim została Aleksandra? – ujawnia badaczka transpłciowości Jana Kiriej-Sitnikowa.
Nicolai de Raylan (1874–1907) urodził się w Rosji jako Anna. Upozorował samobójstwo i zbiegł do USA, gdzie żył jako mężczyzna.Archiwum Nicolai de Raylan (1874–1907) urodził się w Rosji jako Anna. Upozorował samobójstwo i zbiegł do USA, gdzie żył jako mężczyzna.

Dotarła pani do opisu przypadku zmiany płci z pierwszej połowy XIX wieku.
Jana Kiriej-Sitnikowa: W roku 1839 komisja lekarska rozpatrywała sprawę osoby, którą określono jako hermafrodytę. Po urodzeniu została zakwalifikowana jako osoba płci żeńskiej. W okresie dojrzewania dominować zaczęły w niej jednak cechy płci męskiej i w wieku dojrzałym „dziewica Aleksandra”, jak określano ją w dokumentach, stała się mężczyzną. Komisja skierowała sprawę do sądu, który wydał zgodę na zmianę imienia i płci w dokumentach.

19.05.2023 Numer 11.2023
Reklama