Rosja

Znikający ludzie

Terror w turkmeńskich więzieniach

Numer 19.2023
Aszyrbaj Bekijew został oskarżony o „rozniecanie nienawiści na tle narodowym i religijnym”. Zdaniem obrońców chodzi jednak o jego polityczne poglądy. Aszyrbaj Bekijew został oskarżony o „rozniecanie nienawiści na tle narodowym i religijnym”. Zdaniem obrońców chodzi jednak o jego polityczne poglądy. AN
Rosja deportowała prześladowanego w Turkmenistanie uchodźcę. W ojczyźnie grozi mu więzienie.
W Turkmenistanie na sześć milionów mieszkańców za kratami przebywa co najmniej 35 tys. osób. Zajął pod tym względem trzecie miejsce na świecie.Shutterstock W Turkmenistanie na sześć milionów mieszkańców za kratami przebywa co najmniej 35 tys. osób. Zajął pod tym względem trzecie miejsce na świecie.

Turkmeński uchodźca Aszyrbaj Bekijew, prześladowany w kraju z powodów religijnych, 30 sierpnia br. został deportowany z Moskwy do Aszchabadu – poinformowała Turkmeńska Helsińska Fundacja Obrony Praw Człowieka. Podstawy ścigania Bekijewa są wątpliwe: jak twierdzą jego obrońcy, stosował się jedynie do norm religijnych, ale nie był ekstremistą, za którego uznały go władze Turkmenistanu. Przez osiem lat próbował unieważnić decyzję rosyjskich władz o deportacji. Obrońcy praw człowieka wyrazili poważne zaniepokojenie jego losem w Turkmenistanie – podaje Radio Azatłyk (sekcja Radia Wolna Europa nadająca w językach baszkirskim i tatarskim).

08.09.2023 Numer 19.2023
Reklama