USA

Kicz z Palm Beach

Jak Ralph Wolfe Cowan malował Donalda Trumpa

Numer 17.2017
Ralph Wolfe Cowan, malarz amerykański, portrecista elit i celebrytów Ralph Wolfe Cowan, malarz amerykański, portrecista elit i celebrytów Zuma / Forum
Wygładza zmarszczki, dodaje heroizmu, powagi i splendoru. Nic dziwnego, że do Ralpha Wolfe’a Cowana ustawia się kolejka sławnych i bogatych, z Donaldem Trumpem na czele.
Portret białego anglosaskiego protestanta z przełomu XX i XXI wieku. Tytuły: „Wizjoner” albo „Przedsiębiorca”, a od niedawna także „Prezydent”.AN Portret białego anglosaskiego protestanta z przełomu XX i XXI wieku. Tytuły: „Wizjoner” albo „Przedsiębiorca”, a od niedawna także „Prezydent”.

Ralph Wolfe Cowan nie jest przyzwyczajony do tego, że jego dzieła są przedmiotem poważnej analizy. Na ogół portery arabskich szejków albo zachodnich bogaczy mają swoje pięć minut, kiedy właściciel z dumą zawiesza je na ścianie. Wolno się nimi zachwycić, można nie komentować. Tymczasem z obrazem namalowanym przez Cowana w 1989 roku, zatytułowanym „Wizjoner” (alias „Przedsiębiorca”), jest inaczej. Jego bohaterem jest Donald Trump z okresu, gdy jeszcze nikt nie przypuszczał, że zasiądzie w Białym Domu.

18.08.2017 Numer 17.2017
Reklama