USA

(Nie)wierni jak Bernie

Rozłam wśród amerykańskich demokratów

Numer „Świat i ludzie 2018”
Czy Bernie Sanders powinien był rzucać wyzwanie Hillary Clinton w prawyborach? Ostatecznie przegrali oboje. Czy Bernie Sanders powinien był rzucać wyzwanie Hillary Clinton w prawyborach? Ostatecznie przegrali oboje. Reuters / Forum
Lewica kontra liberałowie. Lud kontra establishment. Amerykańscy demokraci są podzieleni jak nigdy wcześniej.
Komitet krajowy to bastion establishmentu w Partii Demokratycznej. W 2017 roku wybory na przewodniczącego wygrał Thomas Perez. Jego rywal Keith Ellison został zastępcą.Reuters/Forum Komitet krajowy to bastion establishmentu w Partii Demokratycznej. W 2017 roku wybory na przewodniczącego wygrał Thomas Perez. Jego rywal Keith Ellison został zastępcą.

Strony sporu można określić jako populistów i establishment Partii Demokratycznej, ale nawet terminologia budzi kontrowersje. Lewe skrzydło wolałoby mówić o podziale na lewicowców i liberałów. Lojaliści wśród demokratów umniejszają skalę zatargu, wzywając do jedności i podkreślając, że wszyscy należą do lewicy (milenialsi) albo że wszyscy są przecież liberałami (nostalgicy epoki Clintona). Prawica nie dostrzega tych rozróżnień, wciąż wierząc w istnienie jednej „radykalnej lewicy” pełnej „radykalnych liberałów”.

27.12.2017 Numer „Świat i ludzie 2018”
Reklama