USA

Stany Zaognione

David Blight o wpływie historii na współczesną sytuację w USA

Numer „Świat i ludzie 2018”
Zajścia w Charlottesville w Wirginii (sierpień 2017 r.). Zwolennicy Konfederatów z Południa walczą o pamięć i szacunek dla swoich bohaterów. Wszelkimi środkami. Zajścia w Charlottesville w Wirginii (sierpień 2017 r.). Zwolennicy Konfederatów z Południa walczą o pamięć i szacunek dla swoich bohaterów. Wszelkimi środkami. Reuters / Forum
Tuż przed wojną secesyjną w USA szerzyły się teorie spiskowe, a polityka była głęboko spolaryzowana. Brzmi znajomo? Historyk David Blight zastanawia się nad sytuacją kraju wtedy i dziś.

„Drżę o mój kraj, gdy myślę o tym, że Bóg jest sprawiedliwy” – pisał w 1781 roku Thomas Jefferson. Wciąż toczyła się wówczas rewolucja amerykańska, wielu jego własnych niewolników zbiegło, jego ukochany stan Wirginia był o włos od społecznego i politycznego chaosu. Jefferson – autor Deklaracji Niepodległości dla raczkującego państwa w stanie wojny z najpotężniejszym imperium świata – żywił teraz głębokie obawy o przyszłość swojego kraju. Nie niepokoił się jednak tak bardzo wojną z Brytanią.

27.12.2017 Numer „Świat i ludzie 2018”
Reklama