USA

Dukaty Zuckerberga

Nowa waluta Facebooka

Numer 15.2019
Facebook może się stać się niezbędny jako globalny bank rosnącej liczby użytkowników w krajach na dorobku. Facebook może się stać się niezbędny jako globalny bank rosnącej liczby użytkowników w krajach na dorobku. Getty Images
Facebook pragnie na nowo wynaleźć pieniądz. Budzi to niepokój banków centralnych.
Na razie libra jest jeszcze tylko ideą, którą można zastopować lub opóźnić. Jeśli jednak dojdzie do jej realizacji, światowy system finansowy zadrży w posadach.Reuters/Forum Na razie libra jest jeszcze tylko ideą, którą można zastopować lub opóźnić. Jeśli jednak dojdzie do jej realizacji, światowy system finansowy zadrży w posadach.

Libra oznacza po angielsku Wagę, znak zodiaku, i kojarzy się ze słowem „liberty” (wolnością). Gdy jednak Mark Zuckerberg poszukiwał nazwy dla nowej cyfrowej waluty, inspirował się raczej rzymską jednostką wagi. Założyciel Facebooka pasjonuje się bowiem starożytnym Rzymem. Libra kojarzy się także z włoskim lirem, który miał niską wartość. Przed laty urlopowicze przywozili znad Adriatyku do domu banknoty o wysokich nominałach, ale to pamiętają raczej tylko Europejczycy. W każdym razie libra brzmi lepiej niż GlobalCoin czy tym bardziej Zuck-Buck, jak nazywano planowaną walutę, zanim Facebook oficjalnie ją zaprezentował.

19.07.2019 Numer 15.2019
Reklama