USA

Złudzenia nad zatoką San Francisco

Kalifornijski dom dla bezdomnych

Numer 3.2020
Służby miejskie w Oakland usunęły kolejne koczowisko (listopad ub.r.). Bezdomni, którzy akurat byli w pracy, stracili wszystko. Służby miejskie w Oakland usunęły kolejne koczowisko (listopad ub.r.). Bezdomni, którzy akurat byli w pracy, stracili wszystko. Getty Images
Coraz więcej kolorowych obywateli „złotego stanu” czeka nocleg pod błękitnym niebem. Usłużne władze proponują im... statek, ale ktoś wpadł na lepszy pomysł.
To nie turyści. W samochodach i przyczepach mieszkają ci, którzy jeszcze je mają.Getty Images To nie turyści. W samochodach i przyczepach mieszkają ci, którzy jeszcze je mają.

Miniaturowy biały płotek stoi wzdłuż wejścia do obozowiska bezdomnych 37MLK w Oakland. Namioty ustawiono w schludnych rzędach, w górze lśnią światełka choinkowe, a pod nogami kręcą się kury. Wzdłuż półtorakilometrowego bulwaru znajdują się co najmniej cztery takie miejsca, ale po zachodzie słońca pogrążone są w ciemności, a tu wzdłuż ścieżek całą noc świecą się latarnie. Girlandy sztucznego bluszczu ozdabiają płot z drucianej siatki, pod którym stoją rośliny w doniczkach. Gdzieniegdzie widać nawet prace plastyczne mieszkańców – świadectwo tego, że w najtrudniejszej sytuacji możliwa jest odrobina piękna.

30.01.2020 Numer 3.2020
Reklama