USA

Trampolina działa!

NASA i SpaceX wysłały w kosmos misję załogową

Numer 12.2020
Kapsułę Dragon wyniosła na orbitę rakieta Falcon-9. To również własność firmy SpaceX. Nie uległa zniszczeniu i będzie gotowa do kolejnego startu. Kapsułę Dragon wyniosła na orbitę rakieta Falcon-9. To również własność firmy SpaceX. Nie uległa zniszczeniu i będzie gotowa do kolejnego startu. NASA
Amerykanie znów są w kosmosie, a Elon Musk spełnia marzenia. Kapsuła Dragon z dwoma astronautami na pokładzie bezpiecznie zacumowała przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jest to historyczne wydarzenie. Po dekadzie przerwy Stany Zjednoczone wysłały w kosmos misję załogową. Po raz pierwszy NASA zleciła to zadanie prywatnej firmie – SpaceX należącej do miliardera Elona Muska. Gdy kosmonauci byli już w śluzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Musk tweetował w euforii: „Trampolina działa!”.

Musku, musisz!

Nawiązywał do złośliwych komentarzy Rosjan, którzy po wprowadzeniu amerykańskich sankcji za aneksję Krymu, kiedy współpraca kosmiczna obu mocarstw zawisła na włosku, sugerowali, że teraz Amerykanie będą wysyłać swych astronautów w kosmos co najwyżej za pomocą trampoliny.

04.06.2020 Numer 12.2020
Reklama