USA

Cichy Amerykanin

Antony Blinken. Z biurokraty dyplomata

Numer 7.2021
Na tle najsłynniejszych poprzedników na tym stanowisku sprawia wrażenie niepozornego biurokraty. Na tle najsłynniejszych poprzedników na tym stanowisku sprawia wrażenie niepozornego biurokraty. AP / EAST NEWS
Antony Blinken przez prawie pół życia doradzał Bidenowi. Jako sekretarz stanu chce przywrócić Ameryce moralne przywództwo Zachodu. Czy Europa przyjdzie mu w sukurs?
Samuel Pisar (1929–2015), ocalony z Holocaustu ojczym i mentor Tony’ego, zawsze powtarzał, że Ameryka była dla niego ostatnią nadzieją.Michał Kość/Reporter Samuel Pisar (1929–2015), ocalony z Holocaustu ojczym i mentor Tony’ego, zawsze powtarzał, że Ameryka była dla niego ostatnią nadzieją.

W kwietniu 1945 roku 16-letni chłopak leży w opuszczonej stodole na obrzeżach miejscowości Penzing w Górnej Bawarii, ukrywając się w słomie. To ostatnie dni wojny, upadek III Rzeszy jest już tylko kwestią czasu, ale Samuel Pisar, syn żydowskiego przedsiębiorcy z Białegostoku, nauczył się w ciągu minionych czterech lat, że najmniejsza nieostrożność może oznaczać śmierć.

Naziści deportowali go z młodszą siostrą i rodzicami do getta, a potem na Majdanek i do Auschwitz. Przetrwał, bo był młody i wytrzymały, a Niemcy potrzebowali siły roboczej.

25.03.2021 Numer 7.2021
Reklama