USA

Naród na haju

Odurzona Ameryka. Lekarze w roli dilerów

Numer 25.2021
Droga do twardych narkotyków nierzadko zaczyna się od „niewinnych” pastylek przepisanych przez lekarza. Droga do twardych narkotyków nierzadko zaczyna się od „niewinnych” pastylek przepisanych przez lekarza. Getty Images
W czasie pandemii w USA z powodu przedawkowania leków zmarło prawie sto tysięcy osób.
Symboliczny cmentarz ofiar przedawkowania opioidów. Przestroga organizacji Truth Pharm (Binghamton, stan Nowy Jork, 21 sierpnia br,).Getty Images Symboliczny cmentarz ofiar przedawkowania opioidów. Przestroga organizacji Truth Pharm (Binghamton, stan Nowy Jork, 21 sierpnia br,).

W roku 2007, kiedy koncern farmaceutyczny Purdue po raz pierwszy stanął przed sądem w sprawie OxyContinu, Jessica Stanley uzależniła się od tego leku. Podczas imprezy w Tennessee przyjaciele rozgnietli dla niej tabletkę. Wciągnęła proszek nosem i poczuła, „jakby okrył mnie ciepły koc wyciągnięty prosto z suszarki”. Chciała tak się czuć znowu i znowu. W stanie Wirginia firma Purdue Pharma została uznana za winną tego, że w oszukańczy sposób reklamowała ten środek przeciwbólowy, przemilczając fakt łatwego od niego uzależnienia.

03.12.2021 Numer 25.2021
Reklama