USA

Puszka Patriotów

Męczennicy Trumpa

Numer 03.2022
W tych murach biali stanowią zaledwie trzy procent osadzonych. Dla bezpieczeństwa umieszczono ich razem w osobnym pawilonie. W tych murach biali stanowią zaledwie trzy procent osadzonych. Dla bezpieczeństwa umieszczono ich razem w osobnym pawilonie. Getty Images
Mamy tu własną demokrację – twierdzą uczestnicy zamieszek na Kapitolu osadzeni wspólnie w centralnym areszcie Dystryktu Kolumbia.
– Nie mamy lidera – zapewnia Nathan Degrave.Getty Images – Nie mamy lidera – zapewnia Nathan Degrave.

Mówią na siebie „szóstacy” (Sixers) – od szóstego stycznia ubiegłego roku, kiedy to zgodnie z namowami Donalda Trumpa ruszyli na Kapitol. Niektórzy chcieli po prostu być w centrum wydarzeń (plan minimum), inni – siłą uniemożliwić zaprzysiężenie prezydenta Joe Bidena i wymierzyć ludową sprawiedliwość wszystkim tym, którzy ich zdaniem sfałszowali wyniki i „ukradli wybory” (plan maksimum). Przez kilka godzin, na oczach kamer całego świata, dewastowali budynek, terroryzowali kongresmenów i ścierali się z policją w przekonaniu, że wypełniają swój patriotyczny obowiązek, gdyż Trump na zorganizowanym wcześniej wiecu zachęcał ich, by „pozbyli się słabych kongresmenów”, ponaglał, by „walczyli mocniej” przeciwko „złym ludziom”, i zapewniał, że „mogą działać według innych zasad”.

28.01.2022 Numer 03.2022
Reklama